هر ده یک کتابخانه

نیاز به توضیح زیاد نداره که کتاب خوانی در کشور ما جایگاهه مناسبی نداره. یکی از راهکارهای که میتونه به فرهنگ کتابخوانی کمک بکنه، افزایش دسترسی مردم به کتابخانه ها است، به ویژه در مناطق محروم و روستاها.

در این راستا من پیشنهاد میکنم که با شعار هر ده یک کتاب خانه در این راستا حرکت کنیم. این حرکت دو حالت میتونه داشته باشه؛ ۱) از بالا به پایین: به این معنی که دولت مسولیت تهیه کتاب و کتابخانه رو به عهده بگیره. ۲) از پایین به بالا : به این معنی که خود مردم (یعنی من و تو) به صورت خیریه کتاب ها رو جمع بکنن و کتاب خانه تاسیس بکنیم.

من حرکات از پایین به بالا رو عملی ترمیدونم البته در این راستا حمایت دولت هم لازمه. خوبی حرکت پایین به بالا اینکه به صورت پیوسته میتونه انجام بشه، هر کسی میتونه در ده خودش شروع به اینکار بکنه، البته یک حرکت منسجم بهتر خواهد بود.

نکته هایی که راجع به کتابخونه لازمه ذکر کنم اینکه،

 خوبه که تو کتاب خونه کتابهائی قرار بگیره که مورد استفاده مردم اون ده باشه، البته سایر کتابهای داستانی، فلسفی و علمی لازمه، حتا اگه در ان برهه از زمان کاربری نداشته باشه. فکر میکنم که به راحتی بشه یک مجموعه خوبی از کتاب رو از شهرهای اطراف به صورت خیریه جمع آوری کرد.

 خوبه که تو کتابخونه علاوه بر کتاب یک سری فیلمها هم قرار بگیره، همراه با یک تلویزیون که مردم اون محل به ویژه بچه ها بتونن انجا واسه دیدن فیلمها بیان.

 کارهای فرهنگی، و آموزشی، و غیره حتا شده در حد تماشای یک مسابقه ی فوتبال انجا برگزار بشه.

برگزاری و اجرا این دسته از کارها نیاز به داشتن ی کتابدار خوبه که پیدا کردنش کار آسونی نخواهد بود. البته پیدا کردن یک مکانی برای کتاب خونه، و حقوق ماهیانه یک کتابدار که مسولیت انجا رو داشته باشه یک چالش بزرگ خواهد بود. در این راستا شاید بشه از برخی گزینه های موجود مثله دانشگاه آزاد کمک گرفت.

خوشحال میشم نظرتون راجع به این موضوع مطرح کنید.
با تشکر

One thought on “هر ده یک کتابخانه

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s