مرور کوتاهی بر مشکلات و مزایای زندگی‌ در کانادا

گهگاهی که با دوستانی که تو ایران کار میکردن، یا درس میخوندن، و الان برای ادامه ی تحصیل به کانادا آمدن، سرمزایا و معایب کانادا آمدن صحبت می‌کنیم. شاید برای کسی‌ که تو ایران هست این موضوع یخورده عجیب بیاد مگه کانادا معایب هم داره، و احتمالا ما خوشی زده زیر دلمون و یا اینکه شرایط زندگی‌ تو ایران (گرانیها، بی‌ قانونیها، دود و ترافیک و غیره) یادمون رفته. البته تا حدی این حرف درسته، ما شاید شرایط رو خوب تو ذهنمون نباشه، یا اینکه ندیدیم تو ۸ سال اخیر چه اتفاقاتی افتاده. من خودم تقریبا به صورت روزمره اخبار رو از روزنامه‌های داخل (به ویژه ایسنا و همشهری) و خارج دنبال می‌کنم.

اول باید خدمت دوستان بگم که کانادا هم مثل هر کشور دیگه یه سری مشکلات اجتماعی، فرهنگی‌، سیاسی داره. این فکر که اینجا یک مدینه فاضله هست خیلی‌ فکر پخته‌ای نیست. به ویژه برای دوستانی که اینجا میان و تو سال‌های اول به صورت مهاجر هستند مشکلات چندین برابر است. دائم باید برای  ورودو خروج ویزا بگیرند که هم زمان بر است (خصوصا در سال‌های اخیر بدتر شده) و همینکه خرج داره. اینجا هم رستوران خوب گرونه حتا با درامد دانشجویی‌ اینجا. اینجا هم بخاطر جهتگیریهای سیاسی ممکنه که در حاشیه قرار بگیری و غیره .

علاوه بر اینا، اینجا هم با مشکلاتی‌ از قبیل کلاهبرداریهای قانونی باید دست و پنجه نرم کنی‌، خصوصا در شهرهای بزرگ. اینجا هم پارتی بازی‌ وجود داره، به این صورت که برای گرفتن یک شغل خوب نیاز به رابطه داری. البته علاوه بر رابطه نیاز به داشتن مدارک خوب هم داری ٫ چیزی که شاید تو ایران نیازی نباشه .

به عنوان مثال چیزایی که برای من پیش اومده رو به صورت خلاصه میگم. اینجا پیش میاد که قبض تلفنت رو اشتباه بدن و باید ساعت‌ها پای تلفن ثابت کنی‌ که اشتباه شده! یا اینکه اسمت تو لیست پرواز نباشه که مجبور بشی‌ دوباره بلیت رو بخری، و بعدا با ساعت‌ها چونه زدن و مدرک اثبات کنی‌ که اشتباه از اونا بود.

اینجا ممکنه اپلیکیشنت از چیزی که روی وبسایت نوشته شده بیشتر طول بکشه، و گاهگاه خیلی‌ بیشتر. وقتی‌ که وارد بازار کار میشی‌، کلی‌ باید مالیات بدی (حدود ۳۵% به بالا). علاوه بر اون هرچیزی که می‌خری کلی‌ مالیات داره، حدود ۱۵%. اینجا هم وقتی‌ مکانیکی میری ممکن سرت کلاه بذاره و جنس بنجل قالب کنه.

اینجا هم اختلاف طبقاتی هست، چیزایی هست که تو نمیتونی بخری، نمیتونی‌ بخوری، یا اینکه داشته باشی‌. اینجا هزینه جابجایی خیلی‌ زیاده. به عنوانه مثال برای با اتوبوس رفتن به شهر کناری که حدود ۱.۵ ساعت راهه باید حدود ۷۰ دلار رفت و برگشت پرداخت کنی‌. اینجا هم پروازا تاخیر می‌خوره. اینجا هم، برای یه پرواز داخلی‌ باید چندین ساعت با اتوبوس بری، و غیره. اینجا هم مواد غذایی، قیمت خونه، و غیره به صورت ناگهانی بالا و پائین می‌شه. البته برخلاف ایران اینجا قیمت‌ها پائین هم میاد.

در واقع یک دانشجو اینجا باید در سطح پائین جامعه زندگی‌ کنه. قطعاً سطح پائین اینجا با ایران فرق داره، ولی‌ خوب بهرحال تو سطح قشر مرفه یا حتا متوسط نیست. اینجا هم باید واسه دکتر حتا اورژانس کلی‌ تو صف وایسی (گاهی حدود ۸ ساعت). علاوه بر این مشکلاتی که در سطح جامعه وجود داره، از نظر ساختاری هم مشکلاتی وجود داره که برمیگرده به نظام کپیتالیستی. مهمترینش شاید این باشه که اینجا دغدغه زندگی‌ زیاده. مثلا یه خوار‌و‌بار فروش نمیتونه تصمیم بگیره که خودش رو گسترش نده! و باید هی‌ بزرگتر شه، والا باید در مغازه رو ببنده! قطعاً اگه از بقیه دوستان سوال کنی‌، چیزایی هست که اونا هم می‌تونن به این لیست اضافه کنن.

در عوض در کنار همهٔ این بدیها خوبیهأیی هم هست که قابل اغماض نیست. به عنوان مثال، اینجا خدمات دانشگاهی و بانکی‌ خیلی‌ خوب و سریعه. اینجا مسیر ترقی‌ برای دستیابی به مقاطع بالاتر خیلی‌ بازتره. مثلا اگه بخوای اینجا خونه بخری، بانک امکانات بسیار خوبی میده (نسبت به ایران). البته در دانشگاه اینجا هم ممکنه گیر استاد بد بیفتی، که خوشبختانه من همهٔ استادام خوب بودن. اینجا اگه دوست داشته باشی‌ تغییر مسیر بدی و کار یا رشته دیگه‌ای رو دنبال بکنی‌، امکان پذیرتره. اینجا ادارات خصوصاً ادارات غیر دولتی کارهای خوبی انجام میدن، به ویژه در آمریکا. اینجا تو ادارات یا تو سفارتها، برخورد بد خیلی‌ کمتر میبینی‌. و شاید از همه مهمتر، اینجا برنامه ریزی واسه آینده راحتره.

بخش عمده ی این مزایا (به عقیده من)  به سیستم مدریتی، و بخش دیگه به خود مردم برمیگرده. اینجا هم مسوولین و هم مردم مسئولیت پذیرتر هستند، و در صورت عدم انجام مسولیتشون مواخذه میشن.  در واقع سیستم تنبیهی‌ – تشویقی اینجا خیلی‌ شایسته سالار تره .

امیدوارم که این اطلاعات کمک کنه که کسایی که میان یا میخوان بیان با دید بازتر انتخاب کنن. در مجموع من به همه پیشنهاد می‌کنم که حتما اگه می‌تونن دوره‌ای از زندگی‌ شون رو در خارج از کشور خصوصاً در کشورهای پیشرفته بگذرونن که راحت‌تر بتونن تفاوتها و شباهتها رو درک کنن، و دست آخر تصمیمات درست تری بگیرن.

One thought on “مرور کوتاهی بر مشکلات و مزایای زندگی‌ در کانادا

  1. Pingback: (مرور کوتاهی بر مشکلات و مزایای زندگی‌ در کانادا (۲ | didgaha

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s