رعایت قانون اختیاری نیست

اخیرا موضوعی رو خوندم که توش اشاره داشت که اما بنینو، وزیر امور خارجه ایتالیا در هنگام ورود به ایران اصرار داشت که بی‌ حجاب وارد شه. صرف نظر از اینکه آیا شخص بنده با روسری اجباری موافق یا مخالفم، به نظرم کار ایشون یخورده غیر منطقی‌ و خارج از شئونات دیپلماتیک بوده، و در واقع احساسی‌ عمل کرده. از آونجایی که برخی‌ هموطن‌های ما هم دچار این مباحث میشن، دوست دارم که نظرم رو راجع به این موضوع بیان کنم.

خانوم اما بنینو باید این مساله رو درک کنه که حجاب در ایران از بحث فقهی‌ و مذهبی‌ خارج شده و به بحث قانونی تبدیل شده، و رعایت قانون بر همگان بویجه افرادی که وارد ایران یا هر کشور دیگه‌ای میشن لازم الاجراست. مثل اینکه، بر فرض داشتن سلاح تو کانادا غیر مجازه، و یه آمریکایی بگه من می‌خوام با کلتم وارد بشم.

در ادامه ظاهراً اشاره شده بود که وقتی‌ که دیپلماتهای ایرانی‌ به کشورهای دیگه میرند، کشور میزبان به احترام اونها مشروب روی میزا نمی‌گذارند. این نشان فرهیختگی اون کشوراست، ولی‌ باید باز اشاره کنم که گذاشتن شراب روی میز یه بحث عرفی در خارج از ایران هست، نه یه بحث قانونی، در حالیکه پوشیدن حجاب یک بحث قانونی در ایران هست.

اینکه حالا چرا حجاب اجباریه، و چجوری می‌شه عوضش کرد و غیره کاملا بحث‌های جدایی هستند که در جای خود باید نقد بشند. ولی‌ این نکته مهمه که درک کنیم، در هر کشوری زندگی‌ می‌کنیم، یک سری قوانین هست که ما با اونا مشکل داریم، ولی‌ مخالفت ما به ما حق عدم رعایت قانون رو نمیده. بلکه ما باید در چهارچوبهای قانونی تلاش کنیم که اون قانون به سمت بهتر شدن حرکت کنه.

One thought on “رعایت قانون اختیاری نیست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s